Fogyatékos személyek ápoló-gondozó otthona: (50 férőhely): ország egész területe
Pszichiátriai betegek ápoló-gondozó otthona: (83 férőhely): ország egész területe
Ápoló-gondozó otthoni ellátás tartalma, célja
Mohács-Kölked Református Társegyházközség ápolást, gondozást nyújtó tartós bentlakásos intézményt működtet azon értelmileg és halmozottan akadályozott személyeknek, illetve pszichiátriai betegeknek, akik önmaguk ellátására nem, vagy csak folyamatos segítséggel képesek. A teljes körű ellátás keretében legalább napi háromszori étkeztetést, szükség szerint ruházatot, textíliát, lakhatást, mentális gondozást, egészségügyi ellátást biztosít.
A gondozási tevékenység keretében fizikai, mentális segítséget nyújtunk, melynek során az igénybevevő szociális, testi és szellemi állapotának megfelelő személyre szóló ellátás keretében a hiányzó, vagy csak korlátozott mértékben meglévő testi és szellemi funkcióinak helyreállítására törekszünk.
Ápolási tevékenységünk az otthon keretei között biztosítható egészségi állapot-helyreállítást célozza az intézmény szakmai protokolljai alapján.
A bentlakásos intézmény feladatkörében gondoskodik az ellátást igénybe vevő mentálhigiénés ellátásáról. Ennek keretében biztosítjuk:
- a személyre szabott bánásmódot
- a konfliktus helyzetek kialakulásnak megelőzése érdekében az egyéni, csoportos megbeszélést
- a szabadidő kulturált eltöltésének feltételeit
- az ellátottak családi és társadalmi kapcsolatai fenntartásának feltételeit
- a gondozási, fejlesztési tervek megvalósítását
- a hitélet gyakorlásának feltételeit
Az ellátásunkat igénybevevők testi-lelki aktivitása fenntartása érdekében aktivitást segítő fizikai, szellemi, szórakoztató, kulturális tevékenységeket szervezünk.
Az intézményi életformához való alkalmazkodás elősegítése, az igénybevevők mentálhigiénés ellátásának biztosítása az otthon valamennyi dolgozójának feladata.
A foglalkoztatás
Az intézményen belüli foglalkoztatás célja a szolgáltatást igénybe vevő értelmileg akadályoztatott személyek, illetve pszichiátriai betegek aktivitásának megőrzése vagy fejlesztése, szomatikus -pszichés állapotuk szinten tartása vagy javítása.
Foglalkoztatási formák
Egyéni foglalkozás: Pedagógiai, gyógypedagógiai jellegű, kötetlen foglalkozás, segítő kapcsolat (lehet bármilyen témájú beszélgetés, adott esetben téma-centrikus beszélgetés, ez lehet problémamegoldás, segítségnyújtás, személyi higiéné, az esztétikus megjelenés fontosságának megismertetése, a szabadidő hasznos eltöltésének módja, a pénzkezelés alapjainak megtanítása, stb).
Segítő beszélgetés: elfogadó, megértő, empatikus, támogató beállítással lehetőséget nyújt a gondozott problémáinak megbeszélésére, érzelmi feszültségei csökkentésére
Egyéni fejlesztő program célja az akadályoztatott személy, illetve pszichiátriai beteg egyéni igény és ütem szerinti segítése, a fejlesztési/gondozási cél elérése érdekében.
Egészséges életmódra nevelés: Ennek keretében a rendszeres séta, kirándulás, tömegsport, játékos gyakorlatok, táplálkozás, higiéné, életmód, versenyek, szabad levegőn való tartózkodás megszervezése.
Foglalkozások, szakkörök: a szabadidő hasznos eltöltésére szervezett programok, melyek aktvitást, tevékeny közreműködést igényelnek. Ismeretszerzés, ismeretbővítés, képességek fejlesztése és megőrzése a célja ezen foglalkozásoknak.
Kreatív foglalkozás: Játékos, művészeti jellegű, alkotó, csoportos foglalkozás. A foglalkoztatás célja a figyelem lekötése, orientálása, az önkifejezés elősegítése, az alkotó kedv felélesztése, a szabadidő hasznos eltöltése, készségfejlesztés, csoportdinamikai hatások felhasználása a személyiség fejlesztésében.
Művészeti foglalkozás: Alkotó jellegű foglalkoztatása, mely által sikerélmények szerezhetők, lehetőség nyílik az önkifejezés lehetőségére, a szabadidő hasznos és értékes eltöltésére, készségfejlesztésre, illetve a csoportdinamikai hatások konstruktív felhasználására a személyiségfejlesztés nyomon követése érdekében.
Mozgásos foglalkozások és sportprogramok: Csoportos és egyéni foglalkozás. A foglalkozás célja a fizikai terhelhetőség fokozása, jó kondíció elérése és biztosítása, feszültségek oldása, csoportdinamikai hatások felhasználása, kapcsolatteremtő készség fejlesztése.