Támogatott lakhatás:(56 férőhely): Baranya megye egész területe
Fogyatékos személyek, a pszichiátriai betegek részére biztosított ellátás, amely az életkornak, egészségi állapotnak és önellátási képességnek megfelelően, az ellátott önálló életvitelének elősegítését, fenntartását szolgálja.
A támogatott lakhatás szolgáltatás célja:
- az egyén szükségleteire alapozva, természetes és professzionális támogatói hálózat létrehozásával és működtetésével – az elérhető, legmagasabb szintű – önálló életvitel kialakításának és fenntartásának segítése a szociális ellátórendszeren belül
- személyközpontú, egyénre szabott szolgáltatások, támogatások, programok nyújtás
- döntési szabadság biztosítása az egyén elvárásaihoz és igényeihez igazodó lakhatási és támogatási forma megválasztásában
- az egyén meglévő képességeire építve – a lakhatás és a mindennapi életvitel támogatásának különválasztásával – lehetőség biztosítása az önálló életvitelhez szükséges új készségek elsajátítására
- csoportos és a képviseleti megoldások mellőzése.
A támogatott lakhatás szakmai feladatai
A MKRT Pándy Kálmán Otthona támogatott lakhatása a szolgáltatás során biztosítja:
- a lakóhelyi és – a távmunka kivételével – a munkahelyi feladatok, valamint a szabadidő eltöltésének szétválasztását
- a foglalkoztatást, abban az esetben, ha a komplex szükségletfelmérés eredményének megfelelő foglalkoztatási lehetőség rendelkezésre áll,
- a segítségnyújtást a kulturális és szabadidős tevékenységek szervezésében, társas kapcsolatok fenntartásában,
- a lehetőséget az ellátást igénybevevő életkörülményeivel kapcsolatos problémák önálló megoldására, szükség esetén segítséget a döntések meghozatalához,
- az ellátást igénybevevő szükségletei szerinti szolgáltatások elérhetőségének megkönnyítését, ide értve az önálló életvitel kialakítását segítő képzésekhez, programokhoz való hozzáférést.
A napi életritmus kialakítását az alábbiak figyelembe vételével segíti:
a munka- és a szabadidő megfelelő aránya,
a támogatott lakhatás fenntartásában vállalt feladatok ellátása,
a szociális kapcsolatok fenntarthatóságának biztosítása.
A támogatott lakhatás szolgáltatásai
Pándy Kálmán Otthona – hálózati formában – több helyszínen biztosít támogatott lakhatási szolgáltatást.
A támogatott lakhatás szolgáltatást igénybe vevő részére – a lakások megtekintését és a továbbá ott lakók megismerését követően – biztosított a választás lehetősége.
Az otthon működésében lévő támogatott lakhatás – amely az életkornak, egészségi állapotnak és önellátási képességnek megfelelően – az ellátott önálló életvitelének fenntartása, illetve elősegítése érdekében az alábbi szolgáltatásokat biztosítja:
- lakhatási szolgáltatás
- mentálhigiénés, szociális munka körébe tartozó és egyéb támogató technikák alkalmazásával végzett – esetvitel
- közszolgáltatások és a társadalmi életben való részvételt segítő más szolgáltatások igénybevételében való segítségnyújtás
az ellátott komplex szükségletfelmérése alapján – támogatott lakhatás részeként, illetve a saját fenntartásában lévő szolgáltatásaival – erre vonatkozó igény esetén: az étkezés megszervezésében nyújtott segítség, felügyelet, gondozás, tanácsadás, készségfejlesztés, pedagógiai segítségnyújtás, gyógypedagógiai segítségnyújtás, szállítás, háztartási vagy háztartáspótló segítségnyújtás.
A támogatott lakhatás nyitottan szerveződik, a rendezvényekre, programokra a közeli hozzátartozók részvétele biztosított.
A támogatott lakhatásban folyamatosan biztosított az ellátást igénybe vevők mentálhigiénés ellátása. Ennek keretében a szociális segítő folyamatosan figyelemmel kíséri, szükség esetén aktívan alakítja az ellátást igénybe vevő életkörülményeivel kapcsolatos döntéseit, életvitelét.
A támogatott lakhatásban biztosított a szükséges egészségügyi ellátás szervezése. A segítő támogatást biztosító munkatárs aktív kapcsolatot tart fenn az ellátást igénybe vevők kezelőorvosával, szakorvosával, valamint a hozzátartozókkal.
A támogatott lakhatásban biztosított egészségügyi ellátás keretében a szakorvosi, illetve sürgősségi ellátáshoz, illetve kórházi kezeléséhez való hozzájutásáról, valamint a szolgáltatást igénybe vevő személy gyógyszer, gyógyászati segédeszközeinek biztosításáról – a komplex szükségletfelmérés eredménye alapján – gondoskodik a szolgáltató.